Updated 

Full list of primary results


Hawaii County Council

District 1

• Larry Gering — 785 votes, 20 percent

• Valerie Poindexter — 3,091 votes, 79 percent

District 2

• Aaron S.Y. Chung — 4,236 votes, 70.5 percent

• Shane Gali — 266 votes, 4 percent

• William (John) Halversen — 77 votes, 1 percent

• Margarita (Dayday) Hopkins — 1,158 votes, 19 percent

• Kerri Marks — 273 votes, 4.5 percent

District 3

• Dennis (Fresh) Onishi — 4,577 votes, 100 percent

District 4*

• Madie Greene — 123 votes, 14 percent

• Greggor Ilagan — 346 votes, 39.5 percent

• Roy J. Lozano — 234 votes, 27 percent

• Emily I. Naeole — 171 votes, 19.5 percent

District 5

• Cherish Lee-Ann Almeida — 194 votes, 7 percent

• Daniel H. Cunningham — 86 votes, 3 percent

• Tiffany Edwards Hunt — 962 votes, 34 percent

• Roxanne (RJ) Hampton — 87 votes, 3 percent

• Tim Law — 119 votes, 4 percent

• Daniel K. Paleka, Jr. — 1,054 votes, 37 percent

• Frances Pua Pueo — 313 votes, 11 percent

District 6

• Richard E. (Ric) Abbett — 665 votes, 18.5 percent

• Maile David-Medeiros — 2,394 votes, 67 percent

• Jim D. Wilson — 520 votes, 14.5 percent

District 7

• Dru Mamo Kanuha — 2,416 votes, 100 percent

District 8

• Karen S. Eoff — 2,420 votes, 78 percent

• Sean Hunter — 681 votes, 22 percent

District 9

• Ronald S. Gonzales — 1,084 votes, 28 percent

• Oliver Shimaoka — 919 votes, 24 percent

• Margaret Wille — 1,889 votes, 48.5 percent

Governor

• Neil Abercrombie (D) — 72,298 votes

• Duke Aiona (R) — 41,358 votes

• Charles (Trump) Collins (R) — 572 votes

• Jeff Davis (L) — 578 votes

• Mufi Hannemann (I) — 2,069 votes

• Stuart Todd Gregory (R) — 623 votes

• David Yutaka Ige (D) — 155,184 votes

• Van K. Tanabe (D) — 2,556 votes

Lieutenant Governor

• Elwin P. Ahu (R) — 27,405 votes

• Les Chang (I) — 1,346 votes

• Clayton Hee (D) — 80,119 votes

• Cynthia (Lahi) Marlin (L) — 545 votes

• Sam Puletasi (D) — 2,087 votes

• Miles Shiratori (D) — 2,557 votes

• Warner Kimo Sutton (R) — 11,352 votes

• Shan S. Tsutsui (D) — 119,229 votes

• Mary Zanakis (D) — 17,933 votes

State Senator

District 1

• Gregory (Kobata) Arianoff (L) — 29 votes

• Wendell Ka‘ehu‘ae‘a (D) — 1,817 votes

• Gilbert Kahele (D) — 8,366 votes

District 3

• Josh Green (D) — 5,722 votes

• Michael L. Last (L) — 42 votes

District 4

• Lorraine Rodero Inouye (D) — 4,373 votes

• Alain Schiller (L) — 36 votes

• Malama Solomon (D) — 3,161 votes

State Representative

District 1

• Mark M. Nakashima (D) — 4,925 votes

• Eric Drake Weinert (L) — 37 votes

District 2

• Edwin L.P. Miranda (D) — 775 votes

• Clifton K. (Clift) Tsuji (D) — 5,258 votes

District 3

• Bill Dickson (R) — 368 votes

• Fred F. Fogel (L) — 21 votes

• Richard H.K. Onishi (D) — 3,890 votes

District 4*

• Leilani Bronson-Crelly (D) — 190 votes

• Faye Pua Hanohano (D) — 260 votes

• Brian F. Jordan (D) — 185 votes

• Julia K. Peleiholani (D) — 159 votes

• Joy A. San Buenaventura (D) — 558 votes

• Gary Thomas (R) — 170 votes

District 5

• Dave Bateman (R) — 593 votes

• Richard P. Creagan (D) — 2,074 votes

• Jon A. Lalanne (L) — 22 votes

• Gene (Bucky) Leslie (D) — 1,471 votes

• Randy Ruis (N) — 16 votes

District 6

• Kalei Akaka (D) — 1,273 votes

• Roy Ebert (R) — 301 votes

• Nicole Lowen (D) — 2,128 votes

• Kelly Valenzuela (R) — 511 votes

District 7

• Cindy Evans (D) — 3,433 votes

OHA (no island residency)

• Lei Ahu Isa — 57,798 votes

• Rowena M.N. Akana — 62,428 votes

• Keli‘i Akina — 34,293 votes

• Lahilahi Desoto-McCollough — 13,144 votes

• Jeremy Kama Hopkins — 26,699 votes

• Leona Mapuana Kalima — 22,588 votes

• Keikialoha T. Kekipi — 7,631 votes

• Keali‘i Makekau — 18,579 votes

• Harvey McInerny — 30,021 votes

• Landen D.K.K. Paikai — 10,437 votes

• Alona N. Quartero — 4,681 votes

• Lorraine Pualani Shin-Penn — 18,560 votes

• Mililani B. Trask — 50,912 votes

• John D. Waihee — 81,052 votes

• Hina Wong-Kalu — 20,302 votes

• Wes Kaiwi Nui Yoon — 12,197 votes

OHA (Oahu)

• Peter Apo —91,366 votes

• Jackie Kahookele Burke — 24,812 votes

• Christopher K.J. Lum Lee — 26,123 votes

• C. Kamaleihaahaa Shigemasa — 21,903 votes

U.S. Senator

• Joy Allison (N) — 373 votes

• Cam Cavasso (R) — 25,624 votes

• Brian Evans (D) — 4,792 votes

• Harry J. Friel, Jr. (R) — 3,415 votes

• Colleen Wakako Hanabusa (D) — 112,165 votes

• Michael Kokoski (L) — 559 votes

• Eddie Pirkowski (R) — 2,008 votes

• Arturo Pacheco Reyes (N) — 179 votes

• John P. Roco (R) — 4,348 votes

• Brian Schatz (D) — 113,800 votes

U.S. Representative

District 2

• Marissa D. Capelouto (R) — 6,797 votes

• Kawika Crowley (R) — 8,849 votes

• Tulsi Gabbard (D) — 89,405 votes

• Joe Kent (L) — 364 votes

*Voting will continue for two precincts in Puna through mail ballots. The precincts’ polling places were closed during the Saturday primary due to storm damage.

 

Rules for posting comments