Big Island briefs, June 27


Honey Badgers

prepare for battle

The Paradise Roller Girls’ Honey Badgers are heading to Maui for the Battle of the Islands, and Talina DiMartino, aka Sasha Buzzkill, expects the all-star team to “outblock, outscore and outskate” the competition.

The Honey Badgers will face the Maui Roller Girls at 8 p.m. Friday in Kahului. The first match of the day pits another Big Island club, the Waimea Wranglers, against the Maui Owie Rollers at 6:30 p.m.

The tournament continues Saturday and also features Pacific Roller Derby (Oahu), Garden Isle Renegade Rollerz (Kauai), and Aloha City Rollers (Oahu).

“We’re ready for anything,” DiMartino said. “We’ve been doing extra endurance drills, scrimmaging, and having meetings about strategy.”

Junior Amateur golf

qualifiers at Waikoloa

Hilo’s Trevor Hirata, Preston Ching, Shon Katahira, Pono Yanagi, Ciera Min and Andi Igawa and Waimea’s Evan Kasberg will participate in U.S. Junior Amateur qualifiers Saturday at Waikoloa Resort Kings’ Course.

There are three berths available to the 22 players entered in the 18-hole qualifier the Girls Junior, scheduled for July 22-27 in Fort Wayne, Ind.

A boys field of 25 will play 36 holes for one spot at the championships, to be held July 22-27 in Truckee, Calif.

Panaewa Alii football

registration today

The Panaewa Alii Football Association is taking registration for the upcoming tackle season from 5-6:30 p.m. today at Panaewa Park.

Interested players are asked to bring a current 2013 physical, copy of medical card, birth certificate, wallet size photo and fourth quarter report card.

For more information, contact Thomas White at 960-6625.

HI-PAL has six

events this summer

The Hawaii Island Police Activities League has six Click It or Ticket events — five basketball and one volleyball — remaining on its summer event schedule:

—Saturday in Waimea; 3-on-3 basketball tournament (for ages 9-10 and 11-12 only)

—July 7 in Kohala; 3-on-3 basketball tournament (ages 5-6 through high school)

—July 20 in Papaaloa; volleyball tournament (ages to be determined)

—July 20-21 in Kona; 3-on-3 basketball tournament (ages 5-6 through high school)

—Aug. 3 in Ka‘u; 3-on-3 basketball tournament (ages 5-6 through high school)

—Aug. 17 in Honokaa; 3-on-3 basketball tournament (ages 5-14).

For more information, call the HI-PAL offices in Hilo (961-2220) or Kona (326-4646 ext. 258).

In addition, HI-PAL crowned a pair of champions in its elementary and intermdiate school basketball leagues.

Randy Apele coached Waiakea Elementary to a title with a team that featured Kiai Apele, Michael Bugado, Makana Credo, Kawai Kiko, Magnus Namohala-Rolos, Guyson Ogata, Jerek Prudencio and Skyler Soultz.

Waiakea Intermediate School #3 took first in its division. On the team were Wesley Amuimuia, Kenneth Bugado, Michael Bugado, Justin Cabanila, Treisen Ishimoto, Shaun Kojima, Calvin Mattos and Kien Uyeda. Guy Nakamoto was the coach.

808 Mx/ATV

race results

50cc 4-6

1. Ezra Tani

2. Romeo Yomes

50cc 7-8

1. Brennan Torres

2. MJ Salvador

50cc open 4-8

1. Brennan Torres

2. Ezra Tani

3. Romeo Yomes

65cc 7-9

1. Israel Mahi

65cc 10-11

1. Jayden Pelanca

65cc open

1. Mason Kron

85cc 9-12

1. Colt Coakley

2. Mason Kron

3. Trystan Santos

85cc 13-15

1. Jordan Tani

2. Dylan-Paul Torres-Salvador

3. Tayvon Santiago

85cc wahine

1. AnaRay Pankey

Supermini dirtbike

1. Jordan Tani

2. Colt Coakley

3. AnaRay Pankey

4. Dylan-Paul Torres-Salvador

5. Tayvon Santiago

6. Trystan Santos

Schoolboy dirt bike

1. Reese Mills-Richardson

2. Logan Gregory

125cc amateur

1. Kodi-Dean Springer

2. Caleb Pankey

125cc expert

1. Kai Mukai

2. Reese Mills-Richardson

3. Rondon Demello

250cc amateur

1. Kodi-Dean Springer

2. Todd Gregory

3. Logan Gregory

4. Caleb Pankey

250cc expert

1. Reese Mills-Richardson

2. Jade Leitner

3. Rondon Demello

4. Mikey Salvador

5. John Lopez

Vet class 30-plus

1. Mikey Salvador

2. Robert Tani

3. Vernon Demello

Master class 40-plus

1. Phil Oveland

2. John Lopez

3. Jade Leitner

4. Todd Gregory

Dirt bike open

1. Kai Mukai

2. Reese Mills-Richardson

50cc peewee quad 4-6

1. Makamae Mahi

50cc peewee quad 7-9

1. Levi La’a

2. Kamaili Kalawe

3. Hualali Kalawe

70cc quad

1. Maximus Areal

Keiki quad

1. Rylan Respicio

2. Chandler McAllister

3. Chansen McAllister

4. Kobi Miller

5. Jayden Pelanca

6. Kamaili Kalawe

7. Maximus Areal

8. MJ Salvador

9. Zaysha Yomes

Girls quad

1. Jessie Leitner

2. Kaeley Kalawe

3. Kaehu Beaudet

70-90cc quad open

1. Rylan Respicio

2. Jayden Pelanca

3. Chandler McAllister

4. Chansen McAllister

5. Kobi Miller

6. Jessie Leitner

7. MJ Salvador

8. Kaehu Beaudet

9. Zaysha Yomes

10. Kamaili Kalawe

11. Zailah Yomes

Quad A expert

1. Leland Jardine

2. Jake Kron

Quad B amateur

1. Eddie Wayne

2. David Joseph

Quad open

1. Jake Kron

2. Leland Jardine

3. Eddie Wayne

4. David Joseph

Next race: 10 a.m. July 20

More information: Holly Coakley, 937-0529

 

Rules for posting comments