BIIF track results


Saturday at Konawaena

Girls

100-meter dash

1. Kristina Padrigo, Ka’u, 12.97

2. Ua Ruedy, Konawaena, 13.12

3. Meagan Kualii, Kamehameha, 13.26

4. Harper Hottendorf, Kamehameha, 13.46

5. Lolly Higa, Hilo, 13.59,

6. Nahe Lau, Honokaa, 3.62

200

1. Ua Ruedy, Konawaena, 26.56

2. Nahe Lau, Honokaa, 28.06

3. Laakea Paio, Honokaa, 28.19

4. Mikela Mercier, Konawaena, 28.92

5. Alissa Nahale-Blanco, Konawaena, 29.17

6. Shayli Nakamoto, Konawaena, 29.86

400

1. Carmen Garson-Shumway, Hilo, 1:00.03

2. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 1:03.16

3. Shani Cosma, Keaau, 1:03.99

4. Mariah Haight, Hawaii Prep, 1:04.69

5. Harper Hottendorf, Kamehameha, 1:05.04

6. Camille Martinez, Hilo, 1:05.25

800

1. Zoe Sims, Hawaii Prep, 2:20.03

2. Kristiana Van Pernis, Hawaii Prep, 2:34.38

3. Amelia Warnock, Hilo, 2:38.62

4. Krisann Isomura, Keaau, 2:41.31

5. Savannah Cochran, Hawaii Prep, 2:43.28

6. Kaylee Rapoza, Hilo, 2:49.89

1,500

1. Zoe Sims, Hawaii Prep, 4:44.94

2. Kristiana Van Pernis, Hawaii Prep, 5:10.42

3. Shayli Nakamoto, Konawaena, 5:32.33

4. Veronica Ladwig, Hawaii Prep, 5:37.22

5. Krisann Isomura, Keaau, 5:45.53

6. Clara Sheffield, Christian Liberty, 5:51.46

3,000

1. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 11:26.06

2. Carmen Garson-Shumway, Hilo, 11:27.67

3. Mariah Haight, Hawaii Prep, 11:32.24

4. Veronica Ladwig, Hawaii Prep, 11:58.31

5. Erin Evans, Hawaii Prep, 11:59.26

6. Shayli Nakamoto, Konawaena, 12:09.48

100 hurdles

1. Ua Ruedy, Konawaena, 16.14

2. Emma Taylor, Hawaii Prep, 16.54

3. Thelma Marshall, Waiakea, 17.29

4. Makani Wall, Konawaena, 17.34

5. Alyssa McGuire, Kamehameha, 17.44

6. Michelle Martinez, Hilo, 17.64

300 hurdles

1. Ua Ruedy, Konawaena, 45.59

2. Emma Taylor, Hawaii Prep, 47.59

3. Mikela Cabel, Kamehameha, 50.18

4. Alyssa McGuire, Kamehameha, 50.36

5. Makani Wall, Konawaena, 50.73

6. Michelle Martinez, Hilo, 51.09

400 relay

1. Kamehameha, 51.41

2. Hawaii Prep, 51.93

3. Waiakea, 54.25

4. Honokaa, 56.60

5. Hawaii Prep ‘B,’ 58.62

6. Kealakehe, 58.99

1,600 relay

1. Waiakea, 4:27.19

2. Keaau, 4:32.28

3. Kealakehe, 5:00.20

4. Christian Liberty, 5:13.97

5. Waiakea ‘B,’ 5:15.99

6. Kau, 5:16.86

Girls high jump

1. Meagan Kualii, Kamehameha, 4-06.00

2. Thelma Marshall, Waiakea HS J4-06.00

3. Leila Morrison, Hawaii Prep, J4-06.00

4. Daysha Alameida, Keaau, J4-06.00

5. Kundalini Nicholson-Walker, Hilo, J4-06.00

6. Tiffany Kurozawa, Kealakehe, 4-04.00

Girls pole vault

1. Alysha Medieros, Hilo, 8-06.00

2. Alyssa McGuire, Kamehameha J8-06.00

3. Satya Ray, Hilo, 7-06.00

4. Nina Bean, Hilo, 7-00.00

4. Tori Greco Hiranaka, Hawaii Prep, 7-00.00

6. Kimi Cantyne, Hawaii Prep, J7-00.00

Girls long jump

1. Kundalini Nicholson-Walker, Hilo, 15-10.75

2. Kristina Padrigo, Kau, 15-10.00

3. Meagan Kualii, Kamehameha, 15-08.75

4. Mikela Cabel, Kamehameha, 14-03.00

5. Skye Ombac, Waiakea, 13-11.25

6. Angel Alameda, Hilo, 13-04.50

Girls triple jump

1. Kristina Padrigo, Kau, 34-07.75

2. Meagan Kualii, Kamehameha, 32-11.00

3. Makani Wall, Konawaena, 31-06.00

4. Skye Rances, Waiakea, 31-00.00

5. Mikela Cabel, Kamehameha, 30-03.25

6. Tiffany Kurozawa, Kealakehe, 30-02.00

Girls shot put

1. Ariel Brown, Pahoa, 35-06.00

2. Tiara Atuekaho, Hilo, 33-07.75

3. Rain Hall, Hilo, 32-01.00

4. Ofa Folau, Hilo, 31-02.00

5. Megan Najera, Hilo, 30-04.00

6. Ula Brostek, Hawaii Prep, 29-09.75

Girls discus

1. Rain Hall, Hilo, 101-05

2. Ivoni Likio, Keaau, 100-07.25

3. Ofa Folau, Hilo, 98-07 6

4. Ula Brostek, Hawaii Prep, 88-07

5. Megan Najera, Hilo, 88-04.50

6. Tiara Atuekaho, Hilo, 87-10

Boys

100

1. Avery Hardie-Jordan, Kealakehe, 11.00

2. Jordan Cristobal, Kealakehe, 11.31

3. Colton Austria, Waiakea, 11.36

4. Luca Vartic, Konawaena, 11.49

5. Talon Ota, Keaau, 11.66

6. Kalebjon Statler-Ellamar, Hilo, 11.66

200

1. Avery Hardie-Jordan, Kealakehe, 22.64

2. Colton Austria, Waiakea, 23.18

3. Talon Ota, Keaau, 23.50

4. Kyle Kirk, Kealakehe, 23.59

5. Kekoa Mundo, Christian Liberty, 23.59

6. Luca Vartic, Konawaena, 23.70

400

1. Dylan Oandasan, Honokaa, 51.35

2. Lucas St. George, Waiakea, 51.58

3. Kekoa Mundo, Christian Liberty, 52.32

4. Matthew Winters, Keaau, 53.58

5. Jack Chun, Hilo, 53.66

6. Jason Kuwada, Kealakehe, 53.79

800

1. Kellen Gillins, Hawaii Prep, 2:03.75

2. Jeffrey Ferrell, Keaau, 2:06.94

3. Scott Henderson, Kealakehe, 2:11.07

4. Clayton Robinson, Honokaa, 2:13.58

5. Levi Aguilera, Makua Lani 2:13.88

6. Tony Connors, Honokaa HS 2:14.88

Boys 1,500

1. Jeffrey Ferrell, Keaau, 4:34.43

2. Levi Aguilera, Makua Lani, 4:34.96

3. Tony Conners, Honokaa, 4:40.44

4. Jeremy Gambing, Kealakehe, 4:43.80

5. Carlos Valdez, Keaau, 4:44.29

6. Stephen Hunter, Hilo, 4:45.71

3,000

1. Ian McQuate, Waiakea, 9:46.39

2. Stephen Hunter, Hilo, 9:53.77

3. Thunder Frost, Kealakehe, 10:05.67

4. Dyson Sato, Waiakea, 10:14.92

5. Michael Spetich, Hawaii Prep, 10:15.57

6. Nathan Ladwig, Hawaii Prep, 10:19.01

110 hurdles

1. Rihei Grothmann, Kamehameha, 15.70

2. Phil Aganus, Kamehameha, 16.77

3. Michael Morikawa, Waiakea, 16.89

4. Shawn Ventura, Keaau, 17.45

5. Joey Kailimai, Hawaii Prep, 17.92

6. Zachary Kaneshiro, Kealakehe, 18.23

300 hurdles

1. Rihei Grothmann, Kamehameha, 41.57

2. Michael Morikawa, Waiakea, 43.17

3. Phil Aganus, Kamehameha, 43.51

4. Shawn Ventura, Keaau, 45.16

5. Connor Peterson, Hawaii Prep, 46.57

6. Maurice Smith, Keaau, 47.70

400 relay

1. Kealakehe, 44.52

2. Keaau, 45.50

3. Kamehameha, 45.76

4. Hilo, 45.83

5. Honokaa, 48.03

6. Kealakehe ‘B,’ 48.68

1,600 relay

1. Keaau, 3:40.13

2. Waiakea, 3:54.88

3. Kealakehe, 4:00.06

4. Kau, 4:17.99

High jump

1. Lucas St. George, Waiakea, 6-00.00

2. Kenny Christie, Hawaii Prep, 5-10.00

3. Jonathan Segovia, Keaau, 5-08.00

4. Tevainui Weza, Kealakehe, 5-06.00

5. Mike Williams, Hilo, J5-06.00

6. Keoni Yates, Kealakehe, J5-06.00

Pole vault

1. Kaiawe Miyasaki, Hilo, 10-06.00

2. Zachary Kaneshiro, Kealakehe, J10-06.00

3. Sky Ishibashi, Kamehameha, J10-06.00

4. Alex Magoon, Hawaii Prep, 10-00.00

5. Jacob Romero, Keaau, 9-06.00

6. Duncan Michael, Hawaii Prep J9-06.00

Long jump

1. Kekoa Mundo, Christian Liberty, 20-02.25

2. Talon Ota, Keaau,19-10.75

3. Rihei Grothmann, Kamehameha, 19-10.00

4. Cyruss Cho, Kealakehe, 19-00.75

5. Keoni Yates, Kealakehe, 18-11.25

6. Tre Evans-Dumaran, Kamehameha, 17-10.75

Triple jump

1. Talon Ota, Keaau, 40-06.75

2. Michael Morikawa, Waiakea, 38-06.50

3. Keoni Yates, Kealakehe, 38-01.75

4. Jonathan Segovia, Keaau, 37-03.00

5. Tristan Haskell, Keaau, 36-00.50

6. Jason Kuwada, Kealakehe, 34-10.75

Shot put

1. Josh Kirkpatrick, Hilo, 46-10.00

2. Timothy Burke, Kamehameha, 43-01.00

3. Jeffery Tomas, Waiakea, 40-06.00

4. Keoni Yoshioka, Kamehameha, 40-00.50

5. Dustin Liva, Keaau, 39-09.50

6. Seone Holika, Hilo, 39-08.75

Discus

1. Mitchell Medeiros, Hilo, 135-08.50

2. Josh Kirkpatrick, Hilo, 127-11.50

3. Isi Holani, Hilo, 126-09

4. Matthew Kent, Keaau, 120-06.50

5. Timothy Burke, Kamehameha, 115-05

6. Seone Holika, Hilo, 112-01

 

Rules for posting comments