Dec. 6 Big Island briefs


Warriors start off AJA play in style

Tribune-herald

The Keaukaha Warriors opened defense of their Hawaii AJA Memorial Baseball League championship with a 10-0 mercy-rule victory against the Corsairs.

Shannon Camero went 4 for 4 and drove in three runs Sunday on opening day at Wong Stadium as the Warriors banged out 13 hits.

Kean Wong was 2 for 4 and Avery Kagawa went 2 for 5 for the Warriors, who broke the game open with a five-run third inning and ended it with two runs in the bottom of the seventh.

Aaron Correa pitched six shutout innings, scattering two hits and a walk with five strikeouts.

Jordan Tagawa yielded eight hits and seven runs in 2 2/3 innings.

David DeLuz Sr. of Big Island Toyota opened the game with the ceremonial first pitch.

This Sunday at Wong, the Waiakea Pirates start their season with a 10 a.m. game against the Corsairs.

Hilo High seeking water polo coach

Hilo High is accepting applications for a water polo coach for the spring season.

Applications may be picked up and dropped off at the school office from 7:30 a.m. to 4 p.m. The deadline to apply is 4 p.m. Friday.

For more information, contact athletic director Sondra Lundvick at 974-4021, ext. 2235.

Pua Ka‘ilima Surf Park race results

Note: “A Race to Remember” honored late coach Beenie Heen.

Nov. 24 at Kawaihae

OC2 short course (1 keiki, 1 adult)

1. Meleana Spencer/Tyde Spencer

2. Wendell Kaiawe/Aulike Kaiawe

3. Keaka Tavares/Alton Kaono

OC2 short course (keiki)

1. Mehana Spencer/Kamuela Spencer

OC6 High School

1. Parker (J1)

2. Parker (J2)

3. Parker (Lono)

4. Parker (H13)

5. Kanu Oka Aina

OC6 High School

1. Parker (Lono)

2. Parker (J1)

3. Parker (H13)

4. Parker (J2)

5. Kanu Oka Aina

OC1 short course, teenagers

1. Kade Pelekane, 51:37

2. Ha’aheo Kaiawe, 56:05

3. R.J. DeMello-Crampton, 57:19

4. Fisher Nitta, 60:58

5. Hanalei Akazawa, 61:18

6. Tyron Libarios-Moses, 65:30

OC2 short course, teenagers

1. Jennifer Kalili/Kaena Egusa-Eckart, 89:34

OC3 long course

1. Nick Agorastos, Zack Judd, Mike Judd, 66:36

OC1 short course, novice wahine

1. Healani Leialoha, 58:32

2. Makalapua Tavares, 59.46

3. Gena Bonaccorsi, 64:31

4. Jan Kekua-Spencer, 65:18

5. Apryl Sasaki, 65:42

OC1 short course, novice kane

1. Roland Shackelford, 50:59

2. Keola Dudoit, 51:36

3. Elston “Kane” Dela Cruz, 51:38

4. Nick Matsuoka, 52:25

5. Guy Loa, 53:22

6. Joe Meheula, 54:37

7. Tyron Nicolas, 56:11

8. Kekai Gladden, 60:07

9. Ian Kalili, 66:41

OC1 short course, wahine 55-over

1. Ilona Higgins, 61:14

2. Nancye Capri, 61:38

3. Kim Schneider, 62:29

4. Adele Tennant, 70:41

OC1 short course, kane 55-over

1. Joe Marengi, 52:25

2. Spencer Lavea, 54:06

3. Mark Myers, 54:15

4. Kerry Long, 54:58

5. Bruce Clifford, 56:39

6. Mel Pauole, 57:50

7. John Roberts, 57:58

8. David D. Higgins, 66:36

OC1 long course, open wahine

1. Leilani Shackelford, 76:07

2. Noelani Spencer, 77:05

Rudderless kane 1

1. Ina Ynigues, 72:06

2. Kekoa Spoon, 77:25

3. Poenaiki Kimitete, 82:34

Rudderless kane 2

1. Scott Hendricks/Luke Hendricks, 52:17

OC1 long course, open kane

1. Nathan Loyola, 68:24

2. Earl Cox, 69:17

3. Ed Aldridge II, 71:08

4. Jason Gabriel, 71:19

5. Robert Olsen, 72:20

6. Theron Ogara, 72:21

7. Keone Au, 75:16

8. Koa Paulo, 76:11

9. Sean Arellano, 79:22

10. Rafael Flores, 85:41

OC1 long course, 40-49 wahine

1. Alisa Prendergast, 80:14

OC1 long course, 40-49 kane

1. Jerry Bess, 71:32

2. Daniel Legler, 72:54

3. Eddie Hayward, 74:34

4. Pelekane Pele, 81:22

5. Danny Bell, 83:19

OC1 long course, 50-over wahine

1. Cindy Chong, 84:22

OC1 long course, 50-over kane

1. Hunter Anderson, 72:55

2, Pepper Chong, 75:01

3. Eric Mitchell, 75:50

4. Chris Luedi, 77:04

5. Paul Jefferies, 78:43

6. Jeff King, 84:22

7. Colburn Naehu, 90:22

OC2 long course, open wahine

1. Nicki Lacey/Cheryl Villegas, 71:44

2. Sarah Egan/Jennifer McDaniel, 75:57

3. Kainoa Lavea/Sheila Cadaoas, 77:06

4. Charven M.K. Rodrigues/Krystle Cabrera, 82:24

OC2 long course, open kane

1. Maitland K. Akau/Toby Wilkinson, 67:04

2. Keven Rinkenbach/Kua Nolan, 67:25

3. Lambert Leeloy/Stephen Arnett, 70:29

4. Gary Capri/Richard Everett, 72:12

5. Brian Scully/David Monson, 77:37

6. Michael Woodbury/Moke Hauani’o, 81:50

OC2 long course, open mixed

1. Kaeti Ecker/Dane Enos, 72:43

2. Ed Doherty/Tina Doherty, 73:25

3. Paul Streiter/Angela Rey, 74:04

4. Jim Budde/Sharon Stanbro, 76:48

5. Tina Flower/Lorrin Ching, 76:55

6. Scott Ferry/Kathleen Leahy, 77:44

7. Carolyn Strawn/Fred Berengue, 79:56

Surf ski

1. Ivan McIver, 67:06

Stand-up paddle short

course, stop open kane

1. Paul Tucker, 55:27

2. Evan Obra, 56:59

3. Mel Ahlo, 57:20

4. Jeff Okuna, 57:21

5. Kaleo Gambill, 64:01

Stand-up short course,

stock 40-49 kane

1. Charles Kaili, 59:39

2. Keith Cabral, 67:04

Stand-up short course,

stock kane 50-over

1. Mike Prohoroff, 79:03

Stand-up short course,

modified open kane

1 Dylan Lacy, 51:37

2. Puni Freitas, 55:05

3. Rhinehart Jensen, 56:11

4. Charles Lira, 56:18

Submitted by Michael Akau

 

Rules for posting comments