BIIF track and field results


Saturday in Kealakekua

Girls 100-meter dash

1. Harper Hottendorf, Kamehameha, 13.24;

2. Meagan Kualii, Kamehameha, 13.33;

3. Alysa Gamache, Kealakehe, 13.42;

4. Nicole Cristobal, Kealakehe, 13.46;

5. Anathena Tuppein, Konawaena, 13.47;

6. Kau’i Taylor, Hawaii Prep, 13.51;

7. Lolly Higa, Hilo, 13.60;

8. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 13.67;

Girls 200

1. Anathena Tuppein, Konawaena, 27.49;

2. Alysa Gamache, Kealakehe, 27.51;

3. Celena Molina, Konawaena, 27.65;

4. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 27.66;

5. Gabriella Boyle, Kohala, 27.86;

6. Alysha Medieros, Hilo, 28.17;

7. Nicole Cristobal, Kealakehe, 28.19;

8. Lolly Higa, Hilo, 28.86;

Girls 400

1. Celena Molina, Konawaena, 1:03.28;

2. Gabriella Boyle, Kohala, 1:03.54;

3. Kristiana Van Pernis, Hawaii Prep, 1:03.66;

4. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 1:03.80;

5. Camelle Martinez, Hilo, 1:04.48;

6. Brianna Cadaoas, Keaau, 1:06.97;

7. Satya Ray, Hilo, 1:07.37;

8. Jaymie Salangsang, Waiakea, 1:08.35;

Girls 800

1. Savannah Cochran, Hawaii Prep, 2:41.26;

2. Sydney Layaoen, Waiakea, 2:44.70;

3. Mika Bettencourt, Kealakehe, 2:45.48;

4. Saya Yabe, Waiakea, 2:46.46;

5. Madelyn Mumbert, Kealakehe, 2:48.35;

6. Cezanne Guidry, Kealakehe, 2:49.12;

7. Vanessa Ignacio, Waiakea, 2:49.39;

8. Maria Fratinardo, Kamehameha, 2:52.25;

Girls 1,500

1. Sol Kisig, St Joseph, 5:29.42;

2. Savannah Cochran, Hawaii Prep, 5:33.44;

3. Shayli Nakamoto, Konawaena, 5:37.16;

4. Mika Bettencourt, Kealakehe, 5:48.79;

5. Kaley Bannister, Kamehameha, 5:54.71;

6. Cezanne Guidry, Kealakehe, 5:56.70;

7. Madelyn Mumbert, Kealakehe, 5:58.46;

8. Maria Fratinardo, Kamehameha, 6:01.76;

Girls 3,000

1. Kristiana Van Pernis, Hawaii Prep, 11:31.99;

2. Sol Kisig, St Joseph, 11:32.89;

3. Shayli Nakamoto, Konawaena, 12:17.37;

4. Saya Yabe, Waiakea, 12:47.72;

5. Maisie Kenney, Kealakehe, 12:50.85;

6. Vanessa Ignacio, Waiakea, 13:19.46;

7. Riley Arroyo, Kealakehe, 13:42.75;

8. Jodi Go, Waiakea, 13:44.38;

Girls 100 hurdles

1. Casey Poe, Kamehameha, 16.64;

2. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 17.08;

3. Mikela Cabel, Kamehameha, 17.86;

4. Skye Ombac, Waiakea, 18.64;

5. Ella Kotner, Hawaii Prep, 19.65;

6. Correia Cydne, Honokaa, 19.80;

7. Asia Morris, Konawaena, 20.50;

8. Lokelani Ching, Hawaii Prep, 21.59;

Girls 300 hurdles

1. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 48.58;

2. Mikela Cabel, Kamehameha, 49.93;

3. Casey Poe, Kamehameha, 52.83;

4. Ella Kotner, Hawaii Prep, 53.91;

5. Skye Ombac, Waiakea, 54.50;

6. Olivia Hettel-Hori, Kealakehe, 55.17;

7. Lokelani Ching, Hawaii Prep, 55.20;

8. Muriel Assi, Keaau, 55.40;

Girls 400 relay

1. Kamehameha 51.76;

2. Hilo 52.71;

3. Kealakehe 52.96;

4. Konawaena 53.17;

5. Hawaii Prep 58.24;

6. Hawaii Prep ‘B’ 1:04.48;

Girls 1,600 relay

1. Konawaena 4:29.97;

2. Waiakea 4:37.71;

3. Keaau 4:41.32;

4. Hawaii Prep, 4:43.73;

5. Kealakehe 4:51.78;

6. Kamehameha 4:53.99;

7. Waiakea ‘B’ 5:00.49;

8. Waiakea ‘C’ 5:02.31;

Girls high jump

1. Kau’i Taylor, Hawaii Prep, 5-00;

2. Ivy Conley, Hawaii Prep, 4-06;

2. Tiffany Kurozawa, Kealakehe, 4-06;

4. Nicole Cristobal, Kealakehe, J4-06;

5. Leila Morrison, Hawaii Prep, 4-04;

6. Monique Apuakehau, Waiakea, J4-04;

7. Sandy Jardine, Kamehameha, 4-02;

7. Anathena Tuppein, Konawaena, 4-02;

Girls pole vault

1. Satya Ray, Hilo, 8-06;

2. Alysha Medieros, Hilo, J8-06;

3. Rowan Kotner, Hawaii Prep, 7-06;

4. Kimi Cantyne, Hawaii Prep, J7-06;

5. Vera Mahoney, Hawaii Prep, 7-00;

6. Rachel Serion, Kealakehe, 6-06;

7. Makana Keala, Waiakea, 6-00;

8. Darien Calicdan, Waiakea, J6-00;

Girls long jump

1. Meagan Kualii, Kamehameha, 16-10;

2. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 16-04.25;

3. Kau’i Taylor, Hawaii Prep, 15-07.75;

4. Nicole Cristobal, Kealakehe, 15-04.50;

5. Kunda Nicholson-Walker, Hilo, 15-02.50;

6. Tiani Teanio, Keaau, 15-00.50;

7. Celena Molina, Konawaena, 14-04.50;

8. Anathena Tuppein, Konawaena, 13-11.75;

Girls triple jump

1. Mehana Sabado-Halpern, Hilo, 33-08.25;

2. Casey Poe, Kamehameha, 33-04;

3. Meagan Kualii, Kamehameha, 32-03.25;

4. Mikela Cabel, Kamehameha, 31-10.50;

5. Kau’i Taylor, Hawaii Prep, 31-02.75;

6. Tori Teanio, Keaau, 30-10;

7. Tiffany Kurozawa, Kealakehe, 30-07;

8. Sol Kisig, St Joseph, 30-02.50;

Girls shot put

1. Asinaulu Holika, Hilo, 29-02;

2. Kamalani Alves, Hilo, 27-11;

3. Cortnie Pacyao, Hilo, 27-06;

4. Caley Saragosa, Kamehameha, 27-05.50;

5. Alisi Pulupaki, Hilo, 27-04;

6. Lavinia Vete, Konawaena, 26-05.50;

7. Sasha Kauwale, Pahoa, 25-03.75;

8. Mele Folau, Waiakea, 25-03.50;

Girls discus throw

1. Li’i Maertens, Hilo, 91-11.75;

2. Asinaulu Holika, Hilo, 85-04;

3. Caley Saragosa, Kamehameha, 79-06.50;

4. Cortnie Pacyao, Hilo, 78-02.50;

5. Brandi Naihe, Kealakehe, 76-07.75;

6. Rhima Joy Inocelda, Pahoa, 72-02;

7. Mele Folau, Waiakea, 72-01;

8. Maria Calso, Keaau, 71-11.50;

Boys 100

1. Luca Vartic, Konawaena, 11.50;

2. Mike Williams, Hilo, 11.51;

3. Devin Preston, Waiakea, 11.57;

4. Christopher Higuchi, Konawaena, 11.72;

5. Tyson Pasco-Brown, Waiakea, 11.87;

6. Joey Kailimai, Hawaii Prep, 11.92;

7. Brandon Howes, Konawaena, 11.94;

8. Desmond Donios, Keaau, 11.95;

Boys 200

1. Mike Williams, Hilo, 23.22;

2. Christopher Higuchi, Konawaena, 23.49;

3. Pookela Hanato-Smith, Konawaena, 23.58;

4. Devin Preston, Waiakea, 23.64;

5. Tyson Pasco-Brown, Waiakea, 24.13;

6. Joseph Benitez, Kealakehe, 24.27;

7. Kamakana Pagan, Kamehameha, 24.72;

8. Desmond Donios, Keaau, 24.86;

Boys 400

1. Scott Henderson, Kealakehe, 53.14;

2. Gavin Ulman, Kealakehe, 53.75;

3. Cohlby Roy Espaniola, Keaau, 54.87;

4. Colton Hill, Kamehameha, 55.20;

5. Davy Ragland, Hawaii Prep, 55.21;

6. Ryan Staats, Hilo, 56.33;

7. Hokupaa Kahookaulana, Pahoa, 56.51;

8. Caleb Baptiste, Kamehameha, 56.67;

Boys 800

1. Louie Ondo, Waiakea, 2:05.23;

2. Jeffery Ferrell, Keaau, 2:06.83;

3. Ian McQuate, Waiakea, 2:09.20;

4. Timon Skinner, Hilo, 2:10.28;

5. Scott Henderson, Kealakehe, 2:11.37;

6. Kellen Gillins, Hawaii Prep, 2:12.15;

7. Parcis Mark, Waiakea, 2:13.49;

8. Colton Hill, Kamehameha, 2:13.61;

Boys 1,500

1. Thunder Frost, Kealakehe, 4:30.12;

2. Lawrence Barrett, Konawaena, 4:30.49;

3. Carlos Valdez, Keaau, 4:32.75;

4. Kaimiola Ho, Kamehameha, 4:34.34;

5. Josiah Adams, Kohala, 4:36.13;

6. Parcis Mark, Waiakea, 4:40.33;

7. Nate Ladwig, Hawaii Prep, 4:44.56;

8. Stephen Hunter, Hilo, 4:45.13;

Boys 3,000

1. Ian McQuate, Waiakea, 9:47.36;

2. Thunder Frost, Kealakehe, 9:49.17;

3. Stephen Hunter, Hilo, 9:50.05;

4. Carlos Valdez, Keaau, 9:54.98;

5. River Brown, Hilo, 10:25.02;

6. Andruw Nakamura, Konawaena, 10:27.72;

7. Dyson Sato, Waiakea, 10:29.19;

8. Axl Aricayos, Waiakea, 10:35.09;

Boys 110 hurdles

1. Rihei Grothmann, Kamehameha, 16.01;

2. Tre Evans-Dumaran, Kamehameha, 16.01;

3. Joey Kailimai, Hawaii Prep, 16.12;

4. Shawn Ventura, Keaau, 16.22;

5. Phil Aganus, Kamehameha, 17.15;

6. Maurice Smith, Keaau, 17.39;

7. Keith Sumaoang, Waiakea, 19.13;

8. Joseph Starr, Pahoa, 19.13;

Boys 300 hurdles

1. Joey Kailimai, Hawaii Prep, 41.87;

2. Rihei Grothmann, Kamehameha, 42.31;

3. Phil Aganus, Kamehameha, 42.94;

4. Tre Evans-Dumaran, Kamehameha, 44.76;

5. Coleman Chaves, Waiakea, 45.50;

6. Shawn Ventura, Keaau, 46.01;

7. Keith Sumaoang, Waiakea, 46.95;

8. Maurice Smith, Keaau, 46.98;

Boys 400 relay

1. Konawaena, 45.05;

2. Kamehameha, 45.06;

3. Kealakehe, 46.76;

4. Keaau, 46.76;

5. Hilo, 46.77;

6. Hawaii Prep, 47.68;

7. Keaau ‘B,’ 48.55.

Boys 1,600 relay

1. Keaau, 3:40.96;

2. Kealakehe, 3:46.65;

3. Kamehameha, 3:48.38;

4. Waiakea, 3:50.10;

5. Konawaena 3:51.37;

6. Waiakea ‘B,’ 3:56.60;

7. Waiakea ‘C,’ 4:03.95;

8. Kamehameha ‘B,’ 4:06.29;

Boys high jump

1. Kenny Christie, Hawaii Prep, 5-10;

2. Keoni Yates, Kealakehe, J5-10;

3. Maurice Smith, Keaau, 5-06;

4. Reyson Ching, Konawaena, J5-06;

5. Brock Sherlock, Hilo, 5-04;

6. Mike Williams, Hilo, 5-02;

7. Devin Preston, Waiakea, J5-02;

8. Brandon Ramey, Keaau, J5-02;

Boys pole vault

1. Zachary Kaneshiro, Kealakehe, 11-00;

2. Lucas DeRego, Kamehameha, J11-00;

3. Evan Alterman, Kealakehe, J11-00;

4. Jacob Romero, Keaau, 10-06;

5. Alex Magoon, Hawaii Prep, J10-06;

6. River Brown, Hilo, 8-06;

7. Isreal Sims, Hilo, J8-06;

8. Justin Pham, Hawaii Prep, J8-06;

Boys long jump

1. Esteve Salmo, Ka’u, 18-08.25;

2. Rihei Grothmann, Kamehameha, 18-07;

3. Joseph Benitez, Kealakehe, 18-03.75;

4. Cameron Howes, Konawaena, 18-03.50;

5. Reyson Ching, Konawaena, 17-08.50;

6. Nathan Wong, Keaau, 17-06.50;

7. Ryan Cruz, Kamehameha, 17-06;

8. Tre Evans-Dumaran, Kamehameha, 17-05.25;

Boys triple jump

1. Reyson Ching, Konawaena, 37-02.25;

2. Brandon Howes, Konawaena, 37-01.25;

3. Nathan Wong, Keaau, 36-09.75;

4. Cameron Howes, Konawaena, 36-01.50;

5. Tristan Haskell, Keaau, 35-00.50;

6. Spencer Hanza, Keaau, 34-04.75;

7. Hoaka Cortez-Kanaiana, Keaau, 33-01.75;

8. Riley Cabalse, Waiakea, 30-07.75.

Boys shot put

1. Sione Holika, Hilo, 47-11.75;

2. Dustin Liva, Keaau, 42-06;

3. Feke Kioa, Kealakehe, 41-07;

4. Ofa Fahiaa, Hilo, 39-05;

5. Ridge Quitoriano, Waiakea, 39-04.50;

6. Cody Raymond, Hilo, 38-05.75;

7. Kili Oliveira, Pahoa, 37-08.25;

8. Koa Thompson, Kamehameha, 37-04.25;

Boys discus

1. Sione Holika, Hilo, 130-09.50;

2. Sateki Nisa, Waiakea, 129-08.50;

3. Feke Kioa, Kealakehe, 123-08.50;

4. Ofa Fahiaa, Hilo, 122-07.25;

5. Hoku Kamaka, Kealakehe, 120-06.50;

6. Koa Thompson, Kamehameha, 119-05.75;

7. Brant Shiroma, Waiakea, 118-04.50;

8. Jon Salzman, Hilo, 114-04.50;

 

Rules for posting comments