BIIF/UHH glance April 29


BIIF glance

BASEBALL

Best-of-three semifinals

Division I

Saturday

Game 1: No. 1 Waiakea 5, No. 4 Keaau 0

Game 2: Waiakea 18, Keaau 4

Sunday

Game 1: No. 2 Hilo 5, No. 3 Kealakehe 1

Game 2: Hilo 13, Kealakehe 0, 5-inning TKO

Division II

Friday

Game 1: No. 2 HPA 3, No. 3 Konawaena 2, 10 innings

Game 2: Konawaena 4, HPA 2

Monday

Game 3: HPA 5, Konawaena 4

Today

No. 4 Honokaa (5-5) at No. 1 Kamehameha (8-1-1), 11 a.m. doubleheader, at Walter Victor Stadium

SOFTBALL

Division I state play-in game

Today

Leilehua at Waiakea, 3 p.m.

BOYS VOLLEYBALL

HHSAA tournament

Division I

First round

Friday

Leilehua vs. Waianae, at Iolani, 1 p.m.

Kamehameha-Kapalama vs. Kahuku, at Kalani, 1 p.m.

Waiakea vs. Kalaheo, at Punahou, 7 p.m.

Baldwin vs. Campbell, at Moanalua, 7 p.m.

Saturday

Quarterfinals

Waiakea-Kalaheo winner at No.1 Punahou, 3 p.m.

Leilehua-Waianae winner at No. 4 King Kekaulike, 3 p.m.

Baldwin-Campbell winner at No. 2 Moanalua, 3 p.m.

Kamehameha-Kapalama-Kahuku winner at Kamehameha-Hawaii, 3 p.m.

Friday, May 9

Semifinals

At McKinley High School

Waiakea-Kalaheo winner—Punahou winner vs. Leilehua-Waianae winner—King Kekaulike winner, time TBA

Baldwin-Campbell win ner—Moanalua winner vs. Kamehameha-Kapalama-Kahuku winner—Kamehameha-Hawaii winner, time TBA

Saturday, May 10

Championship

At Neal S. Blaisdell Arena

Semifinal winners, 7 p.m.

TENNIS

State championships

Thursday through Saturday

Wailea Tennis Club & Makena Tennis Club, Maui

WATER POLO

HHSAA tournament

At Naeole Pool, Keaau

Wednesday

First round

Mililani vs. Leilehua, 3:15 p.m.

Iolani vs. Kaiser, 4:30 p.m.

Baldwin vs. Kapolei, 5:45 p.m.

Kealakehe vs. Roosevelt, 7 p.m.

Thursday

Quarterfinals

No. 3 Lahainaluna vs. Iolani-Kaiser winner, 2:15 p.m.

No. 2 Kahuku vs. Kealakehe-Roosevelt winner, 3:30 p.m.

No. 1 Punahou vs. Baldwin-Kapolei winner, 4:45 p.m.

No. 4 Kamehameha-Hawaii vs. Mililani-Leilehua winner, 6 p.m.

Consolation

Seventh-place semifinal: Mililani-Leilehua loser vs. Baldwin-Kapolei loser, 1 p.m.

Friday

Semifinals

Lahainaluna/Iolani-Kaiser winner vs. Kahuku/Kealakehe-Roosevelt winner, 4:45 p.m.

Punahou/Baldwin-Kapolei winner vs. Kamehameha-Hawaii/Mililani-Leilehua winner, 6 p.m.

Consolation

Seventh-place semifinal: Iolani-Kaiser loser vs. Kealakehe-Roosevelt loser, 1 p.m.

Lahainaluna/Iolani-Kaiser loser vs. Kahuku/Kealakehe-Roosevelt loser, 2:15 p.m.

Punahou/Baldwin-Kapolei loser vs. Kamehameha-Hawaii/Mililani-Leilehua loser, 3:30 p.m.

Saturday

Championship, 3 p.m

Third place, 1:30 p.m.

Fifth place, 12:15 p.m.

Seventh place, 11 a.m.

UHH glance

BASEBALL

Friday

Hawaii Pacific at UHH, 3 p.m. doubleheader

Saturday

Hawaii Pacific at UHH, 3 p.m. doubleheader

Sunday, May 4

Hawaii Pacific at UHH, 3 p.m. doubleheader

SOFTBALL

Sunday

Game 1: UHH 8, Chaminade 6

Game 2: UHH 7, Chaminade 1

End of regular season

 

Rules for posting comments