Novice swimming results


Saturday at Kohala Pool

GIRLS DIVISION

6 & Under

25 Free – Kaila Powell 26.53 (Konawaena), ‘Olili’u Wise 28.00 (Kawamoto), Keira Hennessey 29.16 (KCAC)

25 Back – Kaila Powell 29.59 (Konawaena), ‘Olili’u Wise 30.71 (Kawamoto), Natasha Demers 31.41 (Konawaena)

25 Breast – ‘Olili’u Wise 33.75 (Kawamoto), Keira Hennessey 35.02 (KCAC), Malie Karratti 35.37 (Kohala)

25 Fly – Natasha Demers 30.80* (Konawaena), Keira Hennessey 33.34* (KCAC), Madie Buczyna 43.07 (Kohala)

7-8 Yrs

25 Free – Megan Wolin 19.19 (Kohala), Kortney Nuniez 19.84 (NAS), ‘Awai Waipa 19.91 (NAS)

25 Back – Tatiana Lapinid 21.02* (Laupahoehoe), Kortney Nuniez 23.39* (NAS), Faith Brandt 23.96 (Konawaena)

25 Breast – Tatiana Lapinid 25.18* (Laupahoehoe), Kortney Nuniez 26.18* (NAS), Megan Wolin 26.74* (Kohala)

25 Fly – ‘Awai Waipa 24.92* (NAS), Taylor Furstenwerth 26.72 (Kawamoto), Marley Yamamoto 27.50 (Kohala)

100 I.M. – Tatiana Lapinid 1:51.78* (Laupahoehoe), Megan Wolin 1:58.94 (Kohala), Isabella Russo 2:02.88

(Laupahoehoe)

9-10 Yrs

50 Free – Maia Biegler 36.31* (Pahoa), Grace Nakoa-Oness 37.65 (Kawamoto), Harmony Ahin-Ganir 38.47 (Pahoa)

50 Back – Maia Biegler 46.49 (Pahoa), Harmony Ahin-Ganir 49.08 (Pahoa), Briana Diaz 50.40 (Konawaena),

50 Breast - Nanea Wong-Yuen 43.12* (NAS), Grace Nakoa-Oness 45.59* (Kawamoto), Kanani Araki 49.47 (NAS)

25 Fly – Kolena Mitchener 20.47* (Kawamoto), Grace Nakoa-Oness 20.90* (Kawamoto), Daelyn DeLuz 21.46* (Laupahoehoe)

100 I.M. – Daycie DeLuz 1:40.91 (Laupahoehoe), Kanani Araki 1:47.43 (NAS), Maya Oishi 1:51.78 (NAS)

11-12 Yrs

50 Free – Sydirah Aricayos 33.97 (NAS), Racee-Lee Gomes 35.55 (NAS), Krome Solis-Kalani 35.81 (NAS)

50 Back – Mildred Diaz 42.46 (Konawaena), Daycie DeLuz 46.12 (Laupahoehoe), Patti Saiki 46.42 (Kawamoto)

50 Breast – Krome Solis-Kalani 42.98* (NAS), Tiani Perez 44.56 (Kohala), Sydirah Aricayos 45.56 (NAS)

25 Fly – Mildred Diaz 18.09 (Konawaena), Krome Solis-Kalani 18.34 (NAS), Imani Tart 18.91 (NAS)

100 I.M. – Mildred Diaz 1:36.87 (Konawaena), Racee-Lee Gomes 1:38.94 (NAS), Haven Boss 1:41.93 (KCAC)

13-14 Yrs

100 Free – Katelin Holzworth 1:10.55* (Laupahoehoe), Haliko Hauanio 1:13.94 (Kawamoto), River Arnold 1:16.91 (Honoka’a)

100 Back – Haliko Hauanio 1:26.86* (Kawamoto), Olivia McCurry 1:30.57 (Pahoa), Madison Souza 1:36.14 (Pahoa)

100 Breast – River Arnold 1:41.78 (Honoka’a), Madison Souza 1:42.75 (Pahoa)

50 Fly – Katelin Holzworth 37.13 (Laupahoehoe), Olivia McCurry 42.06 (Pahoa), Kaitlin Villafuerte 50.32 (Laupahoehoe)

100 I.M. – Katelin Holzworth 1:22.19* (Laupahoehoe), Haliko Hauanio 1:23.55 (Kawamoto), River Arnold 1:29.06 (Honoka’a)

15-17 Yrs

100 Free – Iliana Jose 1:21.41 (Laupahoehoe), Brandt Amafala 1:23.96 (KCAC), Missy Boehm 3:09.95 (KCAC)

100 Back – Missy Boehm 2:55.00 (KCAC)

100 Breast – Rebekah Rapoza 1:36.84 (NAS), Victoria Birrenbach 1:38.21 (Konawaena), Brandy Amafala 1:52.49 (KCAC)

50 Fly – Rebekah Rapoza 38.95* (NAS), Victoria Birrenbach 47.53 (Konawaena), Iliana Jose 47.88 (Laupahoehoe)

100 I.M – Rebekah Rapoza 1:29.09 (NAS), Brandy Amafala 1:34.00 (KCAC), Iliana Jose 1:35.24 (Laupahoehoe)

BOYS DIVISION

6 & Under

25 Free – Beaudin Schad 22.94 (Laupahoehoe), Masau Lee 28.34 (Kawamoto), Felix Barton 30.18 (NAS)

25 Back – Beaudin Schad 27.43* (Laupahoehoe), Kekai Rubio 38.18 (KCAC), Darren Wolin 38.81 (Kohala)

25 Breast – Beaudin Schad 30.03* (Laupahoehoe), Masau Lee 32.84* (Kawamoto), Darren Wolin 36.34 (Kohala)

25 Fly – Masau Lee 42.89 (Kawamoto)

7-8 Yrs

25 Free – O-shen Kawaihae 19.80* (Kawamoto), Xavier Marshall-Nakasone 19.97* (KCAC), Jaeden Meyer 21.18 (Konawaena)

25 Back – Caleb Kaniho 28.78 (Honoka’a), Ben Wyatt 29.40 (NAS), Kaleo Woods 32.74 (Kohala)

25 Breast – O-shen Kawaihae 24.19 (Kawamoto), Thomas Hennessey 29.50 (KCAC), Ben Wyatt 30.00 (NAS)

25 Fly – O-shen Kawaihae 24.97* (Kawamoto), Thomas Hennessey 29.05 (KCAC), Matthew Yamada 29.95 (NAS)

100 I. M.

9-10 Yrs 50 Free – Johan Zarate 35.96* (Kawamoto), Hako’i Ehrhorn 37.40* (Kawamoto), Po’ikeao Roback 40.02 (Kawamoto)

50 Back – Aidan Allred 42.06* (Konawaena), Johan Zarate 50.67 (Kawamoto), Po’ikeao Roback 52.59 (Kawamoto)

50 Breast – Aidan Allred 45.50* (Konawaena), Sean Kobayashi 52.63* (Konawaena), Johan Zarate 53.91 (Kawamoto)

25 Fly – Aidan Allred 18.21* (Konawaena), Hako’i Ehrhorn 23.21 (Kawamoto), Sean Kobayashi 23.37 (Konawaena)

100 I.M. – Clay Russell 1:47.72 (KCAC), Sean Kobayashi 1:52.08 (Konawaena), Kieran Meyer 1:58.13 (NAS)

11-12 Yrs

50 Free – Laif Showalter 31.22 (Kohala), Justin Denny 32.87 (Pahala), Scott Bello 32.97 (NAS)

50 Back – Justin Denny 40.45* (Pahala), Ryan Kealoha 44.38 (Kohala), Logan Russell 44.94 (KCAC)

50 Breast – Laif Showalter 45.36 (Kohala), Ryan Kealoha 46.15 (Kohala), Kahuliali’i Arraujo 47.56 (Kawamoto)

25 Fly – Laif Showalter 17.59 (Kohala), Scott Bello 17.62 (NAS), Kahuliali’i Arraujo 18.44 (Kawamoto)

100 I.M. – Michael Ambriel 1:37.34 (NAS), Logan Russell 1:45.53 (KCAC), Zachary Rapoza 1:52.19 (NAS)

13-14 Yrs

100 Free – AJ Allred 1:16.19 (Konawaena), Kalani Hartman 1:18.42 (KCAC), Austin Araki 1:21.12 (NAS)

100 Back – AJ Allred 1:28.31* (Konawaena)

100 Breast – Jacob Rapoza 1:34.28 (NAS), Austin Araki 1:34.62 (NAS), Jairus Iwasaki 1:38.72 (NAS)

50 Fly – AJ Allred 34.68* (Konawaena), Jairus Iwasaki 44.09 (NAS), Jacob Rapoza 44.44 (NAS)

100 I.M. – Jacob Rapoza 1:34.61 (NAS), Kalani Hartman 1:40.91 (KCAC), Jairus Iwasaki 1:40.43 (NAS)

15-17 Yrs

100 Free – Axl Aricayos 1:04.62 (NAS)

100 Back

100 Breast – Axl Aricayos 1:19.09* (NAS)

50 Fly – Axl Aricayos 32.52* (NAS)

100 I.M.

^

*Swimmer has beaten the cutoff time and cannot swim that event until the Championships.

 

 

^

 

Rules for posting comments