Updated 

Olympic TV schedule, medals table, results


*-delay

Tuesday

12:30 a.m.

NBCSN: Nordic combined; ski jumping

2 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, elimination round

5 a.m.

NBCSN: Speedskating; nordic combined; cross country

7 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, elimination round; bobsled

MSNBC: Men’s hockey, elimination round

Noon

CNBC: Men’s and women’s curling

2 p.m.

NBC: Speedskating; men’s nordic combined

6:30 p.m.

NBC: Alpine skiing; freestyle skiing; bobsled; women’s short track

10 p.m.

NBCSN: Men’s hockey, quarterfinal

11:30 p.m. Women’s short track* NBC

Wednesday

12:01 a.m.

USA: Women’s curling, semifinal

12:30 a.m.

NBCSN: Snowboarding; cross country

2:30 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, quarterfinal

4 a.m.

MSNBC: Women’s curling, semifinal*

5 a.m.

NBCSN: Figure skating

6:45 a.m.

NBCSN: Figure skating

7 a.m.

MSNBC: Men’s hockey, quarterfinal

7 a.m.

USA: Men’s hockey, quarterfinal

9:30 a.m.

MSNBC: Men’s curling, semifinal*

Noon

CNBC: Men’s curling, semifinal*

2 p.m.

NBC: Speedskating; cross country*

6:30 p.m.

NBC: Figure skating; alpine skiing; bobsled; snowboarding*

10 p.m.

NBCSN: Nordic combined; women’s curling, bronze medal

11:30 p.m.

NBC: Biathlon*

Medals table

(60 of 98 total events)

Nation G S B Tot

Russia 5 7 6 18

United States 5 4 9 18

Netherlands 5 5 7 17

Norway 5 3 7 15

Canada 4 7 4 15

Germany 8 3 2 13

Sweden 2 5 2 9

Switzerland 5 2 1 8

Austria 2 5 1 8

Belarus 5 0 1 6

China 3 2 1 6

France 2 0 4 6

Japan 1 3 2 6

Czech Republic 1 3 1 5

Slovenia 1 1 3 5

Italy 0 2 3 5

Poland 4 0 0 4

South Korea 1 1 1 3

Australia 0 2 1 3

Latvia 0 1 2 3

Britain 1 0 1 2

Finland 0 2 0 2

Slovakia 1 0 0 1

Croatia 0 1 0 1

Kazakhstan 0 0 1 1

Ukraine 0 0 1 1

Monday’s medalists

BIATHLON

Women’s 12.5km mass start

Gold: Darya Domracheva, Belarus

Silver: Gabriela Soukalova, Czech Republic

Bronze: Tiril Eckhoff, Norway

BOBSLEIGH

Men’s two-man

Gold: Russia 1 (Alexander Zubkov, Alexey Voevoda)

Silver: Switzerland 1 (Beat Hefti, Alex Baumann)

Bronze: United States 1 (Steven Holcomb, Steve Langton)

FIGURE SKATING

Ice dancing

Gold: United States (Meryl Davis, Charlie White)

Silver:Canada (Tessa Virtue, Scott Moir)

Bronze: Russia (Elena Ilinykh, Nikita Katsalapov)

FREESTYLE SKIING

Men’s aerials

Gold: Anton Kushnir, Belarus

Silver: David Morris, Australia

Bronze: Jia Zongyang, China

SKI JUMPING

Men’s team (large hill)

Gold: Germany (Andreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger, Severin Freund)

Silver: Austria (Michael Hayboeck, Thomas Morgenstern, Thomas Diethart, Gregor Schlierenzauer)

Bronze: Japan (Reruhi Shimizu, Taku Takeuchi, Daiki Ito, Noriaki Kasai)

Thursday

2 a.m.

NBCSN: Women’s hockey, bronze final

5 a.m.

NBCSN: Figure skating, ladies final

7 a.m.

NBC: Women’s hockey, gold final; freestyle skiing

9 a.m.

NBCSN: Freestyle skiing*

Noon

CNBC: Women’s curling, gold final*

1 p.m.

NBC: Women’s hockey, gold final; freestyle skiing*

6:30 p.m.

NBC: Figure skating; freestyle skiing; freestyle skiing*

10 p.m.

NBCSN: Men’s curling, bronze; freestyle skiing

11:30 p.m.

NBC: Nordic combined*

Friday

1:30 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, semifinal

4:30 a.m.

NBCSN: Biathlon; freestyle skiing

6:45 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, semifinal; speedskating

Noon

CNBN: Men’s curling, gold final*

2 p.m.

NBC: Freestyle skiing; biathlon*

7 p.m.

NBC: Alpine skiing; short track; speedskating*

10 p.m.

NBCSN: Snowboarding*

11:30 p.m.

NBC: Speedskating*

NBCSN: Cross country; snowboarding

Saturday

5 a.m.

NBCSN: Men’s hockey, bronze final

12:30 p.m.

NBC: Snowboarding; cross country; biathlon*

6:30 p.m.

NBC: Alpine skiing; bobsled; snowboarding; speedskating*

11 p.m.

NBCSN: Bobsled

Sunday

2 a.m.

NBC: Men’s hhockey, gold final

8 a.m.

NBC: Men’s hockey, gold final*

Noon

NBC: Cross country; bobsled*

7:30 p.m.

NBC: Closing ceremony* NBC

 

Rules for posting comments