Olympics glance


TV schedule

*-delay

Today

2 a.m.

NBC: Men’s hockey, gold final

8 a.m.

NBC: Men’s hockey, gold final*

Noon

NBC: Cross country; bobsled*

7:30 p.m.

NBC: Closing ceremony* NBC

Medals table

(88 of 98 total events)

Nation G S B Tot

Russia 11 10 8 29

United States 9 7 11 27

Norway 11 5 10 26

Canada 9 10 5 24

Netherlands 8 7 9 24

Germany 8 6 5 19

Austria 4 8 5 17

France 4 4 7 15

Sweden 2 6 6 14

Switzerland 6 3 2 11

China 3 4 2 9

South Korea 3 3 2 8

Czech Republic 2 4 2 8

Slovenia 2 2 4 8

Japan 1 4 3 8

Italy 0 2 6 8

Belarus 5 0 1 6

Poland 4 1 1 6

Finland 1 3 1 5

Britain 1 1 2 4

Australia 0 2 1 3

Latvia 0 1 2 3

Ukraine 1 0 1 2

Slovakia 1 0 0 1

Croatia 0 1 0 1

Kazakhstan 0 0 1 1

Saturday’s Medalists

ALPINE SKIING

Men

Slalom

GOLD—Mario Matt, Austria

SILVER—Marcel Hirscher, Austria

BRONZE—Henrik Kristoffersen, Norway

BIATHLON

Men

4x7.5km Relay

GOLD—Russia (Alexey Volkov, Evgeny Ustyugov, Dmitry Malyshko, Anton Shipulin)

SILVER—Germany (Erik Lesser, Daniel Boehm, Arnd Peiffer, Simon Schempp)

BRONZE—Austria (Christoph Sumann, Daniel Mesotitsch, Simon Eder, Dominik Landertinger)

CROSS-COUNTRY SKIING

Women

30km Mass Start

GOLD—Marit Bjoergen, Norway

SILVER—Therese Johaug, Norway

BRONZE—Kristin Stoermer Steira, Norway

ICE HOCKEY

Men

BRONZE—Finland (Olli Maatta, Ossi Vaananen, Lasse Kukkonen, Sami Salo, Teemu Selanne, Olli Jokinen, Tuomo Ruutu, Aleksander Barkov, Sami Lepisto, Jori Lehtera, Sakari Salminen, Jarkko Immonen, Petri Kontiola, Lauri Korpikoski, Antti Niemi, Kari Lehtonen, Jussi Jokinen, Juuso Hietanen, Tuukka Rask, Antti Pihlstrom, Kimmo Timonen, Sami Vatanen, Juhamatti Aaltonen, Mikael Granlund, Leo Komarov)

SNOWBOARD

Men

Parallel Slalom

GOLD—Vic Wild, Russia

SILVER—Zan Kosir, Slovenia

BRONZE—Benjamin Karl, Austria

Women

Parallel Slalom

GOLD—Julia Dujmovits, Austria

SILVER—Anke Karstens, Germany

BRONZE—Amelie Kober, Germany

SPEEDSKATING

Men

Team Pursuit

GOLD—Netherlands (Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij)

SILVER—South Korea (Joo Hyong Jun, Kim Cheol Min, Lee Seung Hoon)

BRONZE—Poland (Zbigniew Brodka, Konrad Niedzwiedzki, Jan Szymanski)

Women

Team Pursuit

GOLD—Netherlands (Marrit Leenstra, Jorien ter Mors, Lotte van Beek, Ireen Wust)

SILVER—Poland (Katarzyna Bachleda - Curus, Natalia Czerwonka, Katarzyna Wozniak, Luiza Zlotkowska)

BRONZE—Russia (Olga Graf, Yekaterina Lobysheva, Yekaterina Shikhova, Yuliya Skokova)

 

Rules for posting comments